کوتاه درباره دوربین های تحت شبکه

استفاده از دوربین های تحت شبکه به علت بالا رفتن قابلیت های آنها نسبت به گذشته روز به روز درحال افزایش است و از این سو سعی داریم تا در مقاله ای نسبتا کوتاه به برخی از خصوصیات این دوربین ها بپردازیم.

 

  • رزولوشن یا تفکیک پذیری

مشخص می شد (تعداد خطوط افقی موجود در تصویر) (TVL) متفاوت از دوربین های آنالوگ که رزولوشن آنها با تی وی لاین در دوربین ها تحت شبکه رزولیشن به پیکسل عنوان می شود.

582 برابری می کند (که در نوع آنالوگ رزولیشن x به عنوان مثال 520 تی وی لاین در یک دوربین آنالوگ با رزولیشن 752نسبتا بالایی به شمار می رود)

استفاده از دوربین های 2 و 3 مگاپیکسلی به صورت دوربین های شبکه به سرعت رایج شده و این دوربین ها می توانند تصاویری به مراتب بهتر از دوربین های آنالوگ ارائه دهند.

امروزه حتی دوربین های شبکه با رزولوشن 16 و 20 مگاپیکسل نیز وجود دارد. این دوربین ها می توانند تصاویر را با تمام

جزئیاتشان نمایش دهند. از این دوربین ها معمولا برای مشاهده محیط های پهناور استفاده می شود.

 

  • عملکرد در نور کم

دوربین های تحت شبکه اولیه عملکرد مناسبی در نور کم نداشتند و مکانیزم جبران کننده آنها نیز باعث کاهش تعداد فریم ها در

تصویر می شد که به یک تصویر بی کیفیت و نامنظم می انجامید.

اما دوربین های امروزی می توانند تصویر نسبتا مناسبی را حتی در نور یک لوکس نیز ایجاد کنند و از نور موجود استفاده مناسب را

بکنند و 25 فریم در ثانیه را در هر شرایطی ایجاد کنند.

 

  • عملکرد در شبکه

یکی از نگرانی های مهم مسئولان شبکه در مورد استفاده از دوربین های تحت شبکه تأثیر آنها بر روی شبکه و کاهش سرعت آن است. چراکه به ویژه در دوربین رزولوشن بالا حجم زیادی از اطلاعات مربوط به دوربین باید در هر لحظه در شبکه جابه جا شود و با توجه به پهنای باند محدود شبکه این می تواند موجب ایجاد اختلال در شبکه نیز شود.

با این حال شبکه های گیگابایتی امروزی می توانند به راحتی نصب این دوربین ها را پشتیبانی کنند و در صورت ایجاد اختلال باید ظرفیت شبکه را افزایش داد. روش دیگر برای جلوگیری از ایجاد اختلال در شبکه استفاده از کابل های داده و عدم نصب مستقیم دوربین ها به شبکه است به طوری که تصاویر دارای شبکه خاص خود در سیستم باشند.


  • Power over Ethernet

بیشتر دوربین های تحت شبکه دارای این قابلیت هستند. به این معنا که می توانید دوربین را با همان کابل شبکه تغذیه کنید و این نیاز به یک کابل اضافه را جهت تغذیه دوربین از بین می برد.

پیشرفت های جدید این امکان را فراهم کرده که تجهیزات پر مصرف تر مانند دوربین های با قابلیت پن تیلت و زوم را نیز بتوان با همان کابل دیتا تغذیه کرد.در مقایسه با دوربین های آنالوگ که به یک کالب جداگانه برای تغذیه نیاز داشتند این قابلیت موجب صرفه جویی در زمان و هزینه کابل کشی خواهد شد.

 

  • محدودیت طول کابل

این فناوری دارای محدودیت مسافت تا 100 متر است. با این حال تقویت کننده هایی وجود دارند که به راحتی Cat6 داده ها بر روی کابل این مسافت به 200 متر افزایش می دهند و با استفاده از تجهیزات پیچیده تر می توان این مسافت را تا 500 متر نیز افزایش داد.با این حال در موقع نصب دوربین های شبکه نیز مانند دوربین های آنالوگ باید به محدودیت فاصله آنها و طول کابل توجه داشت.


                      با ما در ارتباط باشید: