راهکار کنترل تردد در دانشگاه ها

بسیاری از دانشگاه ها و مراکز آموزشی می توانند جهت مدیریت تردد دانشجویان، مهمان ها و خودروهای خود از نسخه نرم افزاری و تجهیزات سخت افزاری طراحی شده برای این نوع سازمان ها استفاده نمایند. به کارگیری این تجهیزات موجب سهولت در آمد و شد و گزارش گیری تردد افراد و خودروها در این نوع مراکز خواهد شد.

چالش مدیریت تردد در دانشگاه ها 

مدیریت تردد افراد در هر مجموعه و سازمانی چالش بزرگی به حساب می آید.چرا که عدم اجرای قوانین و مقررات تردد در هر سازمان موجب هرج و مرج و بی نظمی خواهد شد و کنترل و سخت گیری بیش از حد موجب رنجش خاطر افراد و مراجعین می گردد. 

از آنجا که دانشگاه ها  یک مجموعه فرهنگی و آموزشی هستند و از سوی دیگر دارای مراکز حساسی مانند آزمایشگاه ها و مراکز داده می باشند از این روی می بایست مشاوران و طراحان سیستم کنترل تردد دانشگاه ها با شناخت و تسلط کامل به سیستم های مدیریت تردد مناسبترین راهکار ها را ارائه نمایند.

ویژگی های سامانه کنترل تردد دانشگاهی

  • مدیریت یکپارچه 

ایده آل ترین راهکار برای مدیران امور دانشجویی و حراست هر دانشگاه یکپارچه سازی سیستم های کنترل تردد و سامانه های مدیریت دانشجویی است. به گونه ای که یک شخص بتواند با یک کارت از کلیه خدمات دسترسی مانند ورود و خروج، حضور و غیاب، رستوران، مجموعه ورزشی، کتابخانه، پارکینگ استفاده نماید.

این نوع یکپارچه سازی موجب کاهش هزینه ها و جلو گیری از موازی کاری بخشهای مختلف و همچنین شکل گیری یک بانک اطلاعاتی جامع از کلیه فعالیت ها و خدمات دانشجویان و پرسنل خواهد شد که هر واحد بر اساس نیاز های خود بهره برداری خواهد کرد.

  • مدیریت هوشمند 

دانشگاه ها به دلیل گستردگی دانشکده ها،خوابگاه ها و ساختمان های ادرای نیازمند مدیریت جامع هوشمند می باشند که تمام فرامین و دسترسی ها در یک سیستم مرکزی توسط مدیران حفاظتی و یا دانشجویی صورت پذیرد و به کلیه مراکز تحت مدیریت خود در بستر شبکه اینترانت یا اینترنت ارسال گردد و وقایع نیز به صورت آنلاین و یا زمانبندی شده به یرور مرکزی ارسال گردد.

  • نسخه سفارشی

بر اساس تجربه کارشناسان ما 20% درصد از نیاز های هر سازمان در این حوزه می بایست به صورت یک نسخه سفارشی و خاص آن مجموعه ارائه گردد که در بسیاری مواقع نیاز های کلیدی و بسیار کار آمد می باشند. راهکار ارائه شده می بایست دارای انعطاف پذیری بالا بوده به ویژه در لایه نرم افزار که بخش مدیریت را نیز شامل می شود.

ساختار سیستم مدیریت تردد دانشگاهی 

  • بخش نرم افزار 

نرم افزار کنترل تردد دانشگاه می بایست دارای یک بخش مدیریت مرکزی (سرور) که در بخش مدیریت مستقر می گردد و زیر بخش های متعدد (کلاینت ها) که در واحد های متعدد مانند خوابگاه ها یا دانشکده ها مستقر می گردد باشد.نرم افزار ارائه شده جهت سهولت در کاربری بهتر است تحت وب بوده و دارای ساختار بانک اطلاعاتی منظم باشد تا در تراکنش های بالا دچار مشکل و کندی نگردد.

همچنین نرم افزار می بایست دارای بخش های متعدد مدیریتی با امکان تعریف سطوح دسترسی باشد با مدیران بتوانند بخش هایی از مدیریت و کنترل سیستم را به کارمندان خود واگذار نمایند.برقراری ارتباط با دیگر نرم افزار های موجود در سازمان بخصوص نرم افزارهای جامع مدیریت دانشجویی که ثبت نام و دیگر امور دانشجویان را مدیریت می کند با پروتکل های وب سرویس امکان پذیر باشد.

  • بخش سخت افزار 

در سیستم های کنترل تردد یکپارچه، سخت افزارها وظیفه دریافت اطلاعات و احراز هویت فرد و ارسال به سرور یا کلایت خود و سپس اجرای فرامین دریافت شده مانند باز کردن گیت کنترل تردد یا قفل درب ها را به عهده دارند.

سخت افزارهای واسط که کنترلر نیز نامیده می شوند می بایست دارای عملکرد آنلاین بوده و توانایی نگهداری بخشی از اطلاعات مورد نیاز در زمان قطع شبکه یا سرور را داشته باشند یعنی بتواند در این مواقع به صورت آفلاین و مستقل عمل کنند.

  •  بخش موانع فیزیکی

گیت های کنترل تردد، دربهای اتوماتیک، درب های لولایی مجهز به قفل برقی و راهبند های خودرویی موانع فیزیکی هستند که در بخشهای مختلف هر دانشگاه ها نصب گردیده و به عنوان بخش بازدارنده سیستم کنترل تردد عمل می کنند.

در وردی اصلی دانشگاه ها و دانشکده ها و خوابگاه های عموما گیت های کنترل تردد فلپ به دلیل سرعت بالا و استهلاک پایین  گزینه مناسبی می باشند و در ورودی دربهای اداری به جهت جلوگیری از هدر رفت انرژی و کنترل و آسانی تردد دربهای اتوماتیک پیشنهاد می گردد.و دربهای سنتی لولایی که در بیشتر بخشهای هر ساختمان وجود دارد با توجه به نوع درب قفل مناسب به همراه تجهیزات کنترل تردد نصب می گردد.

 راهکار کنترل تردد در دانشگاه ها

  • دانشگاه علامه طباطبایی خوابگاه های شهید سلامت، شهید همت، شهید ورامینی و شهید گلعذاری
  • دانشگاه شریف سیستم کنترل تردد بخش های متعدد و دانشکده ها
  • دانشگاه سید جمال الدین اسد آبادی کنترل تردد اتاق های درس
  • دانشگاه علامه طبرسی کنترل تردد بخش های اداری