دستگاه کنترل تردد کد و کارت

دستگاه کنترل تردد کد و کارت چیست؟

دستگاه های اکسس کنترل کد و کارتی ساده ترینو ارزانترین نوع سیستم کنترل تردد می باشد که می توانند به صوت مجزا و بدون وابستگی به نرم افزار یا سخت افزارهای کنترل کننده عمل کرده و خروجی جهت کنترل قفل برقی یا گیت های کنترل تردد را اعمال نمایند. تکنولوژی این سیستم ها در حال حاضر به طور چشم گیری در حال پیشرفت می باشند و همه روزه فناوری های جدیدی را در بازار  تجهیزات کنترل تردد شاهد هستیم. همچنین بعضی دستگاه های ارائه شده امکان استفاده به همراه کنترلر که به عنوان Master در مجموعه قرار میگیرد را دارند که این خود به نوعی باعث افزایش ایمنی در ترددها می گردد.

نحوه عملکرد 

برخی از این دستگاه ها به صورت مستقل و بدون نیاز به Server و برخی به صورت ترکیبی با کنترلرهای مرکزی کار می کنند.

کلیت عملکرد این دستگاه ها مانند دستگاه های کنترل تردد اثرانگشتی است، اما تفاوت هایی نیز دارند. عملکرد این دستگاه ها بدین صورت است که ابتدا فردی که به عنوان مدیر (admin) با دستگاه کار می کند، رمزی را برای رفتن به منوی دستگاه انتخاب کرده و رمز پیش فرض را تغییر می دهد تا امنیت تنظیمات دستگاه برقرار شود و کسی جز مدیر نتواند تغییری در تنظیمات کنترل دسترسی ها به وجود آورد. سپس نوبت به تعریف سایر کاربرانی که اجازه ی تردد از گذر را دارند می رسد. بعد از آن در صورت نیاز محدودیت های لازم را در زمانبندی ترددها و... (بسته به نوع دستگاه و امکانات موجود) و در نهایت سایر تنظیمات از جمله مدت زمان اعمال خروجی توسط دستگاه، انتخاب چگونگی کنترل تردد و... انجام می شود. بدین صورت دستگاه آماده استفاده شده و از این پس تردد افراد در گذرهای موردنظر کنترل می شود.

در صورت راه اندازی دستگاه ها به صورت ترکیبی با کنترلرهای مرکزی، تمام تنظیمات و برنامه دهی ها توسط نرم افزار انجام میشود.

کاربرد دستگاه های کد و کارت

با دستگاه های اکسس کنترل کد و کارت می توان انواع درب های چوبی، آهنی و یا دربهای اتوماتیک را به راحتی و با کمترین هزینه به سیستم کنترل تردد مجهز نموده و تا 1000 یا 2000 کاربر را توسط کد یا کارت و یا کد و کارت مدیریت نمود. کارت های به کار رفته در این سیستم ها با فناوری RFID در فرکانس 13.56 مگاهرتز (کارت ها یا تگ های Mifare) و 125 کیلو هرتز (کارت ها یا تگ های EM) عمل می کنند.

پرسش: آیا دستگاه های کنترل تردد کدی و کارتی را می توان در فضای باز نصب کرد؟

پاسخ :  برخی از این دستگاه ها ضد آب و ضد ضربه بوده و قابل نصب در فضای باز می باشند.

پرسش: آیا میتوان چند دستگاه کنترل تردد کد و کارت را به صورت یکپارچه کنترل کرد؟

پاسخ: درصورتی که دستگاه های مدنظر امکان اتصال به کنترلر مرکزی را داشته باشند، میتوان آنها را به صورت یکپارچه و تنها با یک نرم افزار مدیریت کرد.

پرسش : آیا برای تعریف کاربران مشخص بر روی چند دستگاه باید این کار را برای هر دستگاه به صورت جداگانه انجام داد؟

پاسخ: در صورتی که دستگاه های موردنظر شما به کنترلر مرکزی متصل شده باشند و با نرم افزار کنترل شوند، میتوانید یک بار افراد را به کمک نرم افزار به یکی از دستگاه ها بشناسانید و سپس اطلاعات را از طریق نرم افزار به دستگاه های دیگر منتقل نماید. ولی در صورتی که دستگاه ها به صورت مستقل عمل کند، افراد را باید جدا جدا به دستگاه ها معرفی کرد.

پرسش: آیا این دستگاه ها کارت را از پشت چوب یا شیشه میخوانند؟ برد این دستگاه ها چقدر است؟

پاسخ :  اکثر این دستگاه ها امکان خواندن کارت از پشت چوب و شیشه را دارند و تا فاصله ی 5-8 سانتی متر کارت را میخوانند.