دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی

دستگاه کنترل تردد اثر انگشت

دستگاه کنترل تردد اثر انگشت چیست؟

دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی به منظور ثبت تردد افراد در سازمان ها، ارگان ها و سایر محل هایی که نیاز به کنترل دسترسی افراد به گذرگاه های مختلف آن محل وجود دارد، استفاده می گردد. اثر انگشت یکی از شاخصه های منحصر به فرد هر شخصی می باشد و برای مدیریت و کنترل تردد افراد استفاده از ترکیب دستگاه حضور و غیاب اثر انگشت و گیت کنترل تردد می باشد.

چگونگی تردد افراد و نحوه دسترسی آنها به قسمت های مختلف یک سازمان، امری حیاتی و قابل توجه است که سیستم های کنترل تردد، بنا به درخواست و نیازهای مصرف کنندگان، راهکارهای متناوبی را در اختیارشان قرار می دهند. برای مثال استفاده از اکسس کنترل اثر انگشتی به همراه دستگاه کنترل تردد کد و کارت بسیار مناسب برای کنترل تردد اتاق سرور، اتاق ریاست سازمان و به طور کلی مکان های امنیتی می باشد که دارای حساسیت بالاتری نسبت به سایر مکانها هستند.

به طور کلی می توان گفت استفاده از دستگاه کنترل تردد بیومتریک بخصوص اثر انگشت ملاک تردد و اعمال محدودیت در بسیاری از اماکن مورد نیاز به این سیستم ها گردیده و همه روزه این تکنولوژی در حال رشد و ارتقاء می باشد. البته نکته بسیار مهم در استفاده از این دستگاه ها، مشاوره خرید آنها است، چراکه به دفعات اتفاق افتاده که دستگاه های کنترل تردد اثر انگشت خریداری شده، اما درواقع ضرورتی به استفاده از این دستگاه نبوده است، چرا که استفاده از اثر انگشت افراد به عنوان یکی از معیارهای بایومتریک  بیشتر در سطوح امنیتی بالاتر پیش نهاد می گردد.

 عملکرد دستگاه کنترل تردد اثرانگشت

برخی از این دستگاه ها به صورت مستقل و بدون نیاز به Server و برخی به صورت تحت شبکه و برخی دیگر به صورت ترکیبی با سایر دستگاه ها کار می کنند، ولی فرآیند عملکرد تمامی آنها یکسان است. بدین صورت که ابتدا یک نفر به عنوان مدیر (admin) به دستگاه معرفی میشود تا امنیت کار با دستگاه برقرار شده و کسی جز مدیر نتواند تغییری در تنظیمات کنترل دسترسی ها و ترددها بوجود آورد. سپس نوبت به تعریف سایر کاربرانی که اجازه ی تردد از گذر را دارند می رسد. بعد از آن در صورت نیاز محدودیت های لازم را در زمانبندی ترددها و ... (بسته به نوع دستگاه و امکانات موجود) و در نهایت سایر تنظیمات از جمله مدت زمان اعمال خروجی توسط دستگاه، انتخاب چگونگی کنترل تردد و ... انجام می شود. بدین صورت دستگاه آماده استفاده شده و از این پس تردد افراد در گذرهای موردنظر کنترل می شود.

فرآیند شناسایی اثرانگشت

در فرآیند شناسایی اثر انگشت، روی خطوط منحنی نقاط فرضی در نظر گرفته می شود و این نقاط به یکدیگر وصل می گردند به این ترتیب از این خطوط الگویی بدست می آید که با مقایسه نوع ارتباط و جهت این الگو عمل شناسایی صورت می پذیرد.الگوی تولید شده توسط سیستم پردازشگر پردازش می گردد که این فرایند در چند مرحله صورت می پذیرد. در کل در فرآیند شناسایی ابتدا اثر انگشت توسط سنسورهای خازنی، اپتیک و یا التراسونیک با متدهای خاصی الگوبرداری شده سپس نویزهای همراه با الگوی تولید شده حذف گردیده و از میزان رنگ موجود در الگو کاسته و یا حذف می گردد و در نهایت با نمونه موجود در سیستم که قبلا طی همین فرایند نمونه برداری شده بود توسط پردازشگر مقایسه گردیده و صحت تطابق جهت عملیات بعدی ارسال می گردد.

 موارد کاربرد دستگاه اثرانگشت

  • مراکز حساس و امنیتی
  • اتاق سرورها و بانک های اطلاعاتی
  • مراکز مانیتوریگ و پایش
  • خزانه ها و اتاق های بایگانی
  • ورودی های اصلی شرکت ها و سازمانها
  • بخش های مدیریتی

پرسش: آیا دستگاه کنترل تردد اثرانگشتی را می توان در فضای باز نصب کرد؟

پاسخ: برخی از این دستگاه ها ضد آب و ضد ضربه بوده و قابل نصب در فضای باز می باشند.

پرسش: آیا میتوان چند دستگاه کنترل تردد اثرانگشتی را به صورت یکپارچه و با یک نرم افزار کنترل کرد؟

پاسخ: درصورتی که دستگاه های مدنظر از یک نوع و یا از تولیدات یک شرکت باشند میتوان آنها را به صورت یکپارچه و تنها با یک نرم افزار مدیریت کرد.

پرسش : آیا برای تعریف کاربران مشخص بر روی چند دستگاه باید این کار را برای هر دستگاه به صورت جداگانه انجام داد؟

پاسخ: در صورتی که دستگاه های موردنظر شما تحت شبکه و دارای نرم افزار باشد، برای این کار کافی است یک بار افراد را به یکی از دستگاه ها بشناسانید و سپس بعد از سینک دستگاه و نرم افزار، اطلاعات را از طریق نرم افزار به دستگاه های دیگر منتقل نمایدد. ولی در صورتی که دستگاه ها به صورت مستقل عمل کند، افراد را باید جدا جدا به دستگاه ها معرفی کرد.

پرسش: سرعت عملکرد سنسورهای اثرانگشت در این دستگاه ها چقدر است؟

پاسخ : این سرعت در دستگاه های مختلف متفاوت است. سریع ترین سرعت عملکرد مربوط به دستگاه کنترل تردد اثرانگشتی  مدل CR-880 می باشد که به محض قرار دادن انگشت بر روی سنسور اثرانگشت فرآیند اسکن و پردازش اثرانگشت را انجام داده و خروجی را اعمال می کند.